Nasi jeźdźcy reprezentowali Województwo Małopolskie na Ogólnopolskim Meetingu Olimpiad Specjalnych w Jeździe Konnej, który odbył się w dniach 22-25 września pod Poznaniem w Stajni Góra 13. Były to zawody kwalifikacyjne na Igrzyska Światowe – Berlin 2023 Olimpiady Specjalne to trzeci filar ruchu olimpijskiego, obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady. Zawodnikami Olimpiad Specjalnych są osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
W skład reprezentacji Małopolski weszli uczniowie i absolwenci Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wierzchosławicach-Dwudniakach trenujący na co dzień w Stajni Terapeutyczno-Sportowej, która działa przy szkole.
Zawody okazały się bardzo udane dla naszej ekipy. Przywieźliśmy aż 13 medali!
Każdy złoty medal to szansa na kwalifikację do kadry narodowej na Igrzyska Światowe. Zawodnicy, którzy pojadą do Berlina, zostaną wylosowani z puli wszystkich złotych medalistów. Niezależnie jednak od dalszych planów, sam udział w zawodach ogólnopolskich jest olbrzymim osiągnięciem. Wyjazd na imprezę tej rangi to wiele wyzwań i różnorodnych emocji. Nasza ekipa bardzo dobrze sobie poradziła z całym obciążeniem i wróciła bogatsza o liczne nowe doświadczenia, nie tylko jeździeckie.
Pierwszego dnia zawodnicy dobierali sobie konie do dalszych startów. Konie na tego typu zawodach zapewnia organizator. Jeźdźcy, mogą wybrać jednego z kilku zaproponowanych koni. Zwracają uwagę na to, czy potrafią się porozumieć i wspólnie wykonać elementy przewidziane w konkursach. Jeździectwo to sport, w którym rezultat w dużej mierze zależy od relacji jaką uda się nawiązać jeźdźcowi z koniem. Na tym polega też duża trudność startów na obcych koniach. Na co dzień zawodnicy trenują u siebie w stajni razem z zaprzyjaźnionymi końmi. Tutaj, w stosunkowo krótkim czasie muszą zapoznać się i nawiązać współpracę z zupełnie obcym zwierzęciem. Decyzje o doborze podejmuje się też strategicznie. Koń może mieć predyspozycje do jednej konkurencji a do innej nie. Należy wtedy określić, co jest priorytetem. Cały czas najważniejszym kryterium jest bezpieczeństwo i jakość współpracy jaką może osiągnąć dana para.
Kolejnego dnia odbyło się uroczyste otwarcie zawodów i rozegrane zostały preeliminacje. Zawodnicy odbyli trening obserwowany przez komisję sędziowską. Musieli wykonać konkretne elementy określone przepisami. Na tej podstawie zostali zakwalifikowani do grup o podobnym poziomie umiejętności i podobnych możliwościach. W grupach tych rywalizowali w kolejnych dniach. Zawodnikiem, który uzyskał najwyższy wynik w preeliminacjach (na 45 startujących) jest nasz reprezentant Krystian Furmański. Czworo jeźdźców z Małopolski: Krystian Furmański, Wojciech Teper, Daria Przeklasa i Bożena Tyka zakwalifikowało się do 3 najmocniej obstawionych grup, w których rywalizacja odbywała się pomiędzy najwyżej ocenionymi zawodnikami we wszystkich chodach włącznie z galopem. Jedna zawodniczka Wiktoria Korman zakwalifikowała się do grupy startującej w kłusie i jeden zawodnik Gabriel Hebda do grupy startującej w stępie.
W kolejnych dniach rozpoczęły się starty w poszczególnych konkurencjach. Najpierw odbył się konkurs najważniejszego dla nas ujeżdżenia. Jest to konkurencja techniczna, w której ocenia się jakość współpracy pomiędzy zawodnikiem i koniem oraz precyzję wykonania elementów na czworoboku. Oceniano prowadzenie konia po prostych, przekątnych i na kołach oraz to, na ile harmonijne były przejścia pomiędzy chodami i zatrzymania. Nasza stajnia specjalizuje się właśnie w ujeżdżeniu. Widać było dobre przygotowanie jeźdźców i ich wysoką motywację. W efekcie zdobyliśmy 3 złote medale i 2 srebrne! Z czego jesteśmy bardzo dumni.
Następnie rozegrany został bieg z przeszkodami. Pary miały do pokonania slalom, cavaletti, pętlę w galopie, wolty, przejścia i zatrzymania w odpowiednich miejscach. Również w tej konkurencji reprezentacja Małopolski poradziła sobie bardzo dobrze. Zdobyliśmy 2 złote medale, jeden srebrny i 2 brązowe. Na uwagę zasługują przede wszystkim złote medale zawodników debiutujących w imprezie tej rangi: Darii i Gabrysia. Ponadto z trzech grup najbardziej zaawansowanych zawodników stworzono na potrzeby tego konkursu tylko dwie grupy i w efekcie Daria rywalizowała z dużo starszymi i bardziej doświadczonymi jeźdźcami, co nie przeszkodziło jej uzyskać najlepszego wyniku! Po piętach deptał jej kolega z drużyny Wojciech. Niestety zrobił pomyłkę na ostatniej przeszkodzie i ostatecznie uplasował się na trzecim miejscu. Krystian, który osiągnął najwyższy wynik w preeliminacjach i ujeżdżeniu miał tym razem trudności w porozumieniu się z koniem, który nadal był bardzo precyzyjny w prowadzeniu jednak stracił energię i para pokazała wszystkie przejścia spóźnione. Brakowało również impulsu. Warto jednak podkreślić, że koń był najstarszym w całej stawce i miał prawo być zmęczony, szczególnie po osiągnięciach w poprzednich dniach. Dla zawodników Olimpiad Specjalnych dodatkową trudnością jest to, że rozstawienie i kolejność przeszkód poznają dopiero na miejscu zawodów. Jest niewiele czasu na nauczenie się planu przejazdu. Mimo tego cała ekipa poradziła sobie świetnie i na wielkie brawa zasługuje kolejna debiutantka Wiktoria, która pierwszy raz pokonała tak rozbudowany tor i to bez ani jednej pomyłki!
Ostatniego dnia rozegrano konkurencje szybkościowe. Gabryś zdobył srebrny medal w wyścigu sztafet w stępie. W trakcie przejazdu podjął ryzykowną decyzję i mocniej pośpieszył konia. W efekcie zakłusował, za co dostał punkty karne tracąc szanse na złoto. Pozostali jeźdźcy startowali w wyścigu po ósemce. Bardzo równe i pewne starty zaliczyły Wiktoria i Daria. Na szczególne gratulacje zasługuje też Bożena, której koń ponosił i próbował uciekać z miejsca zawodów. Mimo tego zawodniczka nie opuściła szranek i ukończyła konkurs. Przejazd z przygodami zaliczył również Wojciech, który na samym początku zgubił strzemię, ale mimo tego nie spadł i również ukończył przejazd.
Zawody to nie tylko starty. Meeting był okazją do spotkań ze sportowcami z całej Polski, nawiązania znajomości z jeźdźcami ze Stajni Góra 13 oraz jeszcze lepszej integracji w ramach naszego zespołu. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, z dalszymi planami rozwojowymi i nadziejami na kolejne starty.
Poniżej przedstawiamy wyniki poszczególnych par:
Daria Przeklasa i Lokata (galop):
Ujeżdżenie – 1 miejsce
Bieg z przeszkodami – 1 miejsce
Wyścig po ósemce – 3 miejsce
Wiktoria Korman i Alik (kłus):
Bieg z przeszkodami – 2 miejsce
Wyścig po ósemce – 2 miejsce
Bożena Tyka i Peter (galop):
Ujeżdżenie – 2 miejsce
Bieg z przeszkodami – 3 miejsce
Wyścig po ósemce – 4 miejsce
Gabriel Hebda i Zosia (stęp):
Ujeżdżenie – 1 miejsce
Bieg z przeszkodami – 1 miejsce
Wyścig sztafet – 2 miejsce
Krystian Furmański i Libereit (galop):
Zawodnik najwyżej sklasyfikowany w preeliminacjach (na 45 startujących)
Ujeżdżenie – 1 miejsce
Bieg z przeszkodami – 6 miejsce
Wyścig po ósemce – 5 miejsce
Wojciech Teper i Mia (Galop):
Ujeżdżenie – 2 miejsce
Bieg z przeszkodami – 3 miejsce
Wyścig po ósemce – 4 miejsce
Dziękujemy wszystkim, dzięki którym ten wyjazd był możliwy
Trenerzy: Magdalena Pikul, Maciej Witek
Najlepszy transport: Piotr Bogusz
Niezastąpiona wolontariuszka: Anna Gzyl-Cichy
Najlepsze warunki treningowe dzięki: Starostwu Powiatowemu w Tarnowie
Wyjazd możliwy dzięki wsparciu: Grupa Azoty
Profesjonalny sprzęt jeździecki dzięki: Grupa Azoty
Stroje sportowe otrzymaliśmy od: Bytom – sztuka krawiectwa od 1945 , Vistula
Organizacja pracy stajni pod nasza nieobecność: Piotr Ptak i Janusz Lechowicz
Organizacja badań lekarskich i wsparcie medyczne: Jolanta Kostrzewa-Sarat
Pomoc w dopasowaniu strojów: Marta Boryczko, Agnieszka Mirek
Wsparcie, mobilizacja i motywacja – najlepsi przyjaciele z SOSW i Stajni Dwudniaki, Dyrekcja SOSW, Stowarzyszenie PROMETEUSZ
http://https://mail.google.com/mail/u/0/#inbox/KtbxLxgZcRVTMzXLtXfTkWBBNhFSsBdgKL?projector=1
.