O StadNince

stadninka-small-001Nasza stajnia powstała w 1996 roku. Do 2018 roku funkcjonowała w Zbylitowskiej Górze. Następnie wraz z całym Ośrodkiem przeniosła się do Wierzchosławic-Dwudniaków. Na czas budowy nowoczesnego centrum hipoterapii w Dwudniakach, StadNinka przeprowadziła się do niedalekiej i gościnnej Stajni Wola w Woli Radłowskiej. Tam w komfortowych warunkach oczekujemy na ukończenie inwestycji w Dwudniakach. Uczniowie SOSW mogą tam kontynuować zajęcia z hipoterapii i jazdy konnej oraz nabywać praktyczne umiejętności w ramach przysposobienia do pracy. Sprawny dowóz na zajęcia umożliwia nam posiadanie własnego busa.

Szczegółowe informacje o powstającym w Dwudniakach centrum hipoterapeutyczno-jeździeckim znajdują się tutaj: http://stadninka.soswprometeusz.pl/2017/02/28/stajnia-marzen/

Dysponujemy komfortową stajnią z krytą ujeżdżalnią i zapleczem socjalnym. Zajęcia odbywają się również na otwartej ujeżdżalni i w plenerze. Umiejscowienie stajni na terenie SOSW umożliwia Uczniom szeroki dostęp do koni i zajęć terapeutycznych z ich udziałem. Równocześnie jesteśmy stajnią otwartą dla osób z zewnątrz. Obecnie mamy w StadNince osiem koni różnych ras i różnych „specjalności” – wśród nich są zarówno bardzo spokojne i doświadczone konie do hipoterapii, bezpieczne konie rekreacyjne, jak i dobrze wyszkolone konie sprawdzające się w treningach z zaawansowanymi jeźdźcami (skoki na poziomie klasy LL/L, ujeżdżenie na poziomie klasy N/C). Wszystkie konie są przystosowane do pracy z osobami z niepełnosprawnościami.

Uczniowie SOSW uczestniczą nie tylko w pojedynczych zajęciach terapeutycznych czy programach nauki jazdy konnej, ale razem z instruktorami i nauczycielami współprowadzą stajnię i dbają o konie. Nasi Podopieczni nabywają w ten sposób praktyczne umiejętności, rozwijają poczucie sprawstwa i kompetencji, budują ze zwierzętami relacje o charakterze terapeutycznym oraz po prostu spędzają swój czas w atrakcyjny sposób czerpiąc z tego wiele radości.

W stajni realizujemy zajęcia z hipoterapii, niektóre zajęcia sportowe, część zajęć technicznych czy lekcji przysposabiających do pracy. Przy ośrodku działa również sekcja jeździecka Olimpiad Specjalnych. Nasi Zawodnicy wielokrotnie byli medalistami zawodów na poziomie lokalnym i ogólnopolskim. Nasz zawodnik zdobył również medale na zawodach światowych. W StadNince organizujemy zawody w ramach Olimpiad Specjalnych oraz Integracyjne Zawody Ujeżdżeniowe o Puchar StadNinki.

Stosujemy z powodzeniem:

  • EAT – Terapię przy Współudziale Koni (Equine Assisted Therapy)
  • EAE – Edukację przy Współudziale Koni (Equine Assisted Education)
  • EAA – Aktywności przy Współudziale Koni (Equine Assisted Activities)

Ponadto zapraszamy chętnych spoza ośrodka na hipoterapię, jazdę konną i warsztaty jeździeckie. Niektórzy nasi jeźdźcy kontynuują karierę jeździecką poza naszą stajnią. Do największych sukcesów można zaliczyć udane starty amazonek wywodzących się ze StadNinki w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Ujeżdżeniu, Akademickich Mistrzostwach Polski (skoki i ujeżdżenie). Nasi jeźdźcy z powodzeniem startują też w zawodach towarzyskich takich jak Mistrzostwa Polski Amatorów w Ujeżdżeniu czy Puchar Lewady.

Kto tworzy StadNinkę?stadninka-small-002

Nasi instruktorzy to osoby z wieloletnim doświadczeniem, posiadające również wykształcenie psychopedagogiczne, cały czas dbające o rozwój swoich kompetencji. W pracy pomagają im na co dzień Asystenci – uczniowie SOSW oraz innych tarnowskich szkół. Nasi terapeuci i instruktorzy:

  • Maciej Witek – pedagog specjalny, hipoterapeuta od 1996, członek Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego, specjalista terapii psychopedagogicznej, absolwent szkoły muzycznej
  • Magdalena Pikul – doktor psychologii, psychoterapeuta, oligofrenopedagog, członek Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego, instruktor jazdy konnej (od 2003 roku), jeździec ujeżdżeniowy z doświadczeniem zawodniczym, uprawnieniami sędziowskimi PZJ, trener Olimpiad Specjalnych
  • Piotr Ptak – pedagog specjalny i hipoterapeuta

Jak wygląda StadNinka?

Dysponujemy nową, komfortową stajnią z krytą ujeżdżalnią i bardzo dobrym zapleczem socjalnym (ogólnodostępna kuchnia, łazienka z prysznicem itd.). Zajęcia odbywają się również na otwartym maneżu. W Dwudniakach pojawi się możliwość prowadzenia zajęć w lesie. Konie dużo czasu spędzają „luzem” na wybiegach. Ponadto zapewniamy koniom odpowiedni trening pod zaawansowanymi jeźdźcami, dbając o ich kondycję i wystarczającą ilość ruchu tak, aby bezpiecznie służyły dzieciom.

Dlaczego StadNinka jest StadNinką?stadninka-small-003

Nazwaliśmy tak naszą stajnię z kilku powodów. Po pierwsze koniem od którego wszystko się zaczęło była huculska klacz – Ninka. Po drugie mianem stadniny nazywa się duże ośrodki hodowli koni. My jesteśmy dużo mniejszą stajnią – stąd zdrobnienie. Po trzecie z naszych usług korzystają głównie młodzi adepci jeździectwa, a więc nazwa w takiej formie jest adekwatna dla miejsca przeznaczonego przede wszystkim dla dzieci.

Nina – nasz pierwszy koń.

Trafiła do nas w roku 1996. Nikomu nie śniło się jeszcze o dużej stajni, ani o krytej ujeżdżalni. Dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza nasza klaczka zamieszkała w przykościelnej stodole zaadaptowanej na stajnię i przez długie lata służyła dzieciom. Nina była piękną przedstawicielką rasy huculskiej, córką słynnego Rewira. Odcień jej skarogniadej sierści zmieniał się w zależności od pory roku. Czasami była tak czarna, że w słońcu błyszczała prawie na granatowo. Wszyscy byli pod urokiem jej jabłkowitości. Sierść Niny była wyjątkowo miękka w dotyku, można było głaskać ją godzinami. Miała śliczną główkę o bardzo rozumnym spojrzeniu. Gdy pojawiły się kolejne konie weszła w rolę niekwestionowanego przywódcy stada. Do historii przeszły jej upór i zdecydowanie. Początkujący adepci sztuki jeździeckiej uczyli się na niej pokory – nie mogąc oderwać jej od trawy lub bardzo szybko wracając galopem z przejażdżki w terenie. Równocześnie Nina miała ogromne zapasy cierpliwości do najmniejszych dzieci. Podczas hipoterapii była grzeczna, dzielnie znosiła wszystkie ewolucje nawet najbardziej ruchliwych pacjentów. Dla większości z nas Nina była jednym z pierwszych koni, na których jeździliśmy. Jej zawdzięczamy pierwsze galopy, pierwsze upadki, pierwsze skoki przez przeszkody. To ona przekonała nas, że dzięki koniom możemy zdziałać wiele dobrego dla naszych wychowanków. Nina zainspirowała nas do powiększenia stada i stworzenia StadNinki. Zawsze będzie w naszych sercach.

ZAPRASZAMY!